Úvod » Litoměřický hrozen » Minulé ročníky » 2023 » Víno Ústeckého kraje 2023

Víno Ústeckého kraje 2023

Výsledky 2. ročníku soutěže Víno Ústeckého kraje se vyhlašovaly v rámci Litoměřického hroznu. Vítězem se stal Savilon, 2021, pozdní sběr z Žernoseckého vinařství. 

VÍTĚZEM LITOMĚŘICKÉ HROZNU A ZÁROVĚŇ VÍNEM ÚSTECKÉHO KRAJE JE SAVILON ZE ŽERNOSEK

Šampionem vinařské soutěže Litoměřický hrozen 2023 se stalo víno SAVILON, roč. 2021, pozdní sběr z Žernoseckého vinařství. Zároveň získalo ocenění Víno Ústeckého kraje. Rozhodla o tom odborná porota, která zasedla 4. května na sále Hradu Litoměřice.

Odborná porota, v čele s ředitelem soutěže Ing. Františkem Kupsou, byla rozdělená do tří komisí. Hodnotilo se 143 vzorků přihlášených vín z 31 vinařství – 20 českých a 11 moravských. Vedle zmíněných ocenění Champion a Víno ÚK se udělovala také ocenění zlatá medaile, stříbrná medaile a vítěz kategorie. Medailí bylo uděleno celkem 42 – 33 zlatých a 9 stříbrných.

Vítězem v kategorii A (vína bílá suchá a polosuchá) se stalo Rulandské bílé, roč. 2022, pozdní sběr z Rodinného vinařství Spěvák. V kategorii B (vína bílá polosladká) zabodovala Pálava, roč. 2022, výběr z bobulí z Vinařství Výmola. V kategorii C zvítězilo víno Zweigeltrebe rosé, roč. 2022, moravské zemské víno z Vinařství Očenášek. Kategorii D ovládlo Rulandské modré, roč. 2018, české zemské víno Vinice sv. Kláry z Botanické zahrady hl. m. Prahy. Vítěz kategorie E (vína sladká) nebyl udělen, jelikož byly přihlášeny pouze 2 vzorky vín a dle Statutu soutěže musí být pro vyhlášení vítěze kategorie přihlášeno vzorků alespoň 5. V kategoriích A a D však nebylo vybírání vítěze jednoduché. Na prvních pozicích se umístila vždy dvě vína a muselo dojít k tzv. rozstřelu. Odborná komise vína znovu přehodnotila a vybrala vždy jedno vítězné.

Celá soutěž se nesla v komorním a přátelském duchu. Mimo odborné komise se soutěže zúčastnila také Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích, Mgr. Jiří Adámek, místostarosta města Litoměřice a nechyběl ani Ing. Radek Löwy, starosta města Litoměřice. „Letos se oproti předešlému ročníku sešlo téměř o třetinu více vzorků, čehož si velice vážíme a děkujeme všem, kdo svá vína do soutěže přihlásil“, uvedla paní ředitelka MKZ. „Každým rokem obliba soutěže u vinařů roste a já si troufnu říci, že to nejlepší má teprve před sebou“, doplnil pan starosta. Na závěr ředitel soutěže poděkoval všem zúčastněným a zdůraznil, že si váží času, který všichni hodnotící soutěži věnovali. „Venku je hezké počasí a na vinohradu i ve sklepě je stále co dělat“, dodal pan ředitel soutěže.