Úvod » Aktuality z regionu

ZAHRADA ČECH JE U KONCE

Podzimní Zahrada Čech je u konce. Na litoměřickém výstavišti se konala již po čtyřicáté šesté. Probíhala opět v šesti dnech, od pátku 9. až do středy 14. září. Výstava se konala pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, premiéra České republiky Petra Fialy, ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera. Zároveň byla i v letošním roce hrdým partnerem projektu Rodinné stříbro Ústeckého kraje.

Program prvního dne byl tradičně započat slavnostním zahájením. Zároveň v tento den byla vyhlášena REGIONÁLNÍ POTRAVINA ÚSTECKÉHO KRAJE 2022 a POTRAVINÁŘSKÝ VÝROBEK ÚSTECKÉHO KRAJE – KRAJE PŘEMYSLA ORÁČE. Proběhlo také vyhlášení soutěže Ústeckého kraje SENIOR ART. První den veletrhu zpestřila svým vystoupením zpěvačka Leona Machálková a legendární zpěvák Petr Rezek. U této příležitosti celé výstaviště zavzpomínalo i na královnu českého popu Hanu Zagorovou.

V sobotu byl v rámci dne s časopisem Receptář vyhlášen NEJCHUTNĚJŠÍ CHLÉB ÚSTECKÉHO KRAJE. Na pódiu se slavnostně pokřtil stolní kalendář časopisu Receptář na rok 2023 a nová kniha 50 rad pro malou zahrádku. Proběhlo finále tradiční soutěže NEJLEPŠÍ RECEPT ZE ZAHRADY ČECH – NEJLEPŠÍ CHLEBÍČEK. Programem prováděl moderátor VLADIMÍR VLACH a zazpíval legendární zpěvák JAKUB SMOLÍK. Nechyběla ani tradiční dechovka VINŠOVANKA.

Třetí den výstavy byl dnem S ČASOPISEM ZAHRÁDKÁŘ. Návštěvníci byli svědky vyhodnocení soutěží časopisu ZAHRÁDKÁŘ v kategorii Nejzajímavější kuriozita a Největší výpěstek a tradičního vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže "KŘIŠŤÁLOVÉ JABLKO".

V pondělí proběhlo finále 14. ročníku soutěže ZELÍ ROKU 2022, kdy Zelinářská unie Čech a Moravy vybrala z výrobců kysaného zelí celé ČR vítěze. Tím se stalo v kategorii gurmánské – Bystročické zelí a v kategorii klasické – Kysané zelí z farmy Davida Smetany Smetanův statek. Program tohoto dne rozzářila Jitka Zelenková. V úterý přilákala na litoměřické výstaviště návštěvníky nejstarší jihočeská dechovka Babouci.

Zlatým hřebem celého veletrhu byl Den s Českým rozhlasem, který přivezl hned několik hvězd v jeden den. Ovšem propršený závěr Zahrady Čech se odrazil i na návštěvnosti. Celková návštěvnost nakonec skončila pod hranicí návštěvnosti roku 2021, vliv na to mělo právě počasí posledního dne. Přesto z pohledu organizátora byla velmi úspěšná, přesáhla 52 tis.
Nejvyhledávanějším sortimentem byl tradičně česnek, cibuloviny, sazenice, květiny, stromky, sazenice, česnek, Šestidenní výstava nabídla nejen pestrý kulturní program, ale také bohatý zahradnický, chalupářský či kutilský sortiment.

„Na závěr bych chtěla poděkovat všem obchodním partnerům, vystavovatelům, prodejcům, spolupracovníkům, ale hlavně celému mému týmu. Pevně věřím, že většině návštěvníků se letošní Zahrada Čech líbila. Velký ohlas sklidila expozice v pavilonu A, která se nesla v duchu divadelní scény. Velkým potěšením pro nás byly reakce vystavovatelů a prodejců, kteří přirovnali její průběh a úspěšnost k rokům před Covidem,“ shrnula na závěr ředitelka Michaela Mokrá.