Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

09
Březen
Pátek

16:30

Vernisáž výstavy Jindřicha Štreita „Kde domov můj?“

Hradní galerie


Vstupné: Vstup volný

 
 

Hlídat tuto akci

 

Vernisáž výstavy Jindřicha Štreita „Kde domov můj?“

Jindřich Štreit je významný český dokumentární fotograf a pedagog. Jeho hlavním tématem je vesnice, těžká práce v továrnách i témata sociální (drogově závislí, handicapovaní, nevidomí, staří lidé a další.) Tato výstava představuje život lidí bez domova. Výstava potrvá do 4. 4. 2018.

  Svět lidí bez domova v souboru nazvaném „Kde domov můj“ představí v Hradní galerii v Litoměřicích během března jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Jindřich Štreit.  A co víc ! Hned po vernisáži naplánované na pátek 9.března od půl páté odpoledne, na které autor přislíbil účast, zhlédnou zájemci unikátní dokument „Na tělo“.  Film, který měl nedávno úspěšnou premiéru v Olomouci, natočila režisérka Libuše Rudinská jako sondu do života fotografa. Dostat se mu pod kůži, ba přímo ‚na tělo‘,  ji  umožnilo dlouholeté přátelství, byla kdysi Štreitovou studentkou na FAMU.  Na filmu pracovala tři roky.  Původně jej zamýšlela jako poctu k autorovým sedmdesátinám. Téma, příprava i komunikace s protagonistou ji však přerostly a tak ze zamýšleného dokumentu se nakonec stal mnohem intimnější pohled do „obyčejného světa neobyčejného muže‘, do jeho vztahů s blízkými lidmi i okolím,  přiznává Rudinská a dodává, že Štreitův příběh je silný i tím, čím si fotograf prošel a jak žil. „Vznikly situace, kdy na  sebe člověk řekne věci, které by normálně neřekl, dodává k filmu Štreit.    

      Samotná výstava nabídne na 40 fotografií, z nichž polovina patří přímo do zmíněného souboru.  Svět lidí, jejichž domovem je ulice, je ovšem společným tématem všech snímků Štreitovy litoměřické výstavy. Fotograf  ‚lidem z ulice‘  rozumí, během mnoha let si získal jejich důvěru. Soubor, který vznikl v letech 2013-16,  je ale víc než jen citlivě pojatý sociální dokument. Jak o něm už dřív uvedl Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity, je to ‚emocionálně silné, ale zároveň tiché vyprávění na samé hranici slyšitelnosti…Skrytá morální výzva, která  vyznívá nenásilně a přirozeně lidsky‘. 

      Jindřich Štreit připravil během svého života více než 1200 autorských výstav, vydal 35 knih, mnoho dalších publikací a katalogů. Účastnil se řady  dokumentárních projektů po celém světě. Je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách u nás i v zahraničí. A stále ještě se podílí na výchově mladých fotografů jako pedagog na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Fotogalerie