Úvod » Aktuality z regiony

České korunovační klenoty na dosah

Zveme Vás na putovní výstavu jedinečných replik národního pokladu, která bude k vidění na Hradě Litoměřice od 4. října do 27. listopadu.
České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. O českých korunovačních klenotech se říká, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za cca 5 let a návštěvníci musí často čekat i mnoho hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. 

Proto je tu pro vás jedinečná putovní výstava, která vám umožní do detailu pozorovat a prohlédnout si jejich mistrovské repliky. 
O VÝSTAVĚ 

Výstava si klade za cíl oslovit návštěvníky, kteří dostanou možnost poznat velkou část naší úžasné historie a zažít něco zcela mimořádného a neopakovatelného.  Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video.
CO VÁS ČEKÁ?

Uvidítě mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a mečů, které výjimečně lze spatřit také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích, setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.

Kdo vyrobil hlavní exponáty?

Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla. Manželé Cepkovi získali pověst naprostých špiček oboru a s panem Urbanem spolupracují pravidelně. Například mu pomáhali při vytvoření světově nejdokonalejší kopie císařské koruny Svaté říše římské.

Komentované prohlídky:

Pondělí - sobota: 8.30 | 9.30 | 10.30 | 11.30 | 12.30 | 13.30 | 14.30 | 15.30 
Neděle - ZAVŘENO
 

 
Vstupné:

Dospělí: 200 Kč
Děti: 150 Kč
Studenti/senioři/ZTP: 150 Kč
ZTP/P (i s doprovodem): Zdarma

Součástí vstupného je i možnost prohlídky celého hradu:
• expozice českého vinařství
expozice litoměřickéhopivovarnictví
výstava Felixe Holzmanna
jedinečné prostory gotického hradu 

Soubory ke stažení

Korunovaní panovníci ( PDF 17560.3 kB )