Úvod » 200 let Divadla K. H. Máchy » SERIÁL: Víte, že... ? » Příběhy o lásce

Příběhy o lásce

Temátem 3. dílu seriálu VÍTE, ŽE… je LÁSKA.

"Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj…"
Vzpomínáte, jak jste tyto verše recitovali ve škole? Poprvé spatřily světlo světa před 186 lety, kdy Karel Hynek Mácha svou lyrickoepickou skladbu vydal.

Karel Hynek Mácha (1810 – 1836) - patron milenců a lásky

A jak to tento romantický básník měl s láskou doopravdy?

Mácha psal o lásce vášnivé, ale také tragické. A přesně taková byla i láska v jeho životě. Vášnivé vzplanutí citů často střídalo zklamání.

Podle dochovaných deníků a dopisů prožil Mácha mnoho milostných poměrů. Jména některých žen, které prošly jeho náručí, neznal pravděpodobně ani on sám. Dvě největší lásky Máchova krátkého života však jména mají – Marinka Stichová a Lori Šomková.

Máchova první láska Marinka byla krásná. Četla české knihy, a to mu velice imponovalo. Zalíbení však nebylo oboustranné a vesnická dívka dala spisovateli košem.

Jeho životní partnerkou se stala Eleonora Šomková, přezdívaná Lori. Na rozdíl od Marinky neuměla Lori moc dobře česky. Láska to byla vášnivá, intenzivní, ale i bolestná a krátká – skončila předčasnou smrtí básníka.

Dodnes se dochovaly dopisy, ve kterých Mácha Lori vyznával lásku, ovšem také detailně popisoval jejich sexuální život a předváděl vyhrocené žárlivé scény. Žárlivost tak básníkovi posloužila i jako motiv jeho veršů a próz.
 O milostných problémech a sexuálních zážitcích si psal Mácha do svých deníků. Z deníkových záznamů je ale patrné, že Mácha Lori ubližoval. Svou přehnanou žárlivostí, neustálými zákazy i donucováním k pohlavnímu styku. Věty z jeho deníku jsou senzací dodnes.

"Ona zandala okna, já šel na stranu, a když jsem se vrátil, položil jsem ji u kamen na stolice, díval se na ni, měla pěkně bílá stehna..."

Z vášnivé lásky Karla Hynka Máchy a Lori se prvního říjnového dne roku 1836 narodil syn Ludvík. Proto se milenci rozhodli pro svatbu, která byla naplánovala na 8. listopadu 1836. Nikdy k ní ale nedošlo. Básník zemřel pouhý měsíc po jeho příchodu na svět – časně ráno 6. listopadu 1836. Jeho syn ho přežil o necelý rok.

Litoměřice dodnes žijí památkou geniálního básníka Karla Hynka Máchy. Na jeho počest jsou po něm a po jeho díle pojmenována významná místa – ať je to divadlo, kino, ulice, knihovna, světnička nebo schody na parkánech. VÍCE SI O TOM NAPÍŠEME V DALŠÍM DÍLE SERIÁLU VÍTE, ŽE...


Láskou je naplněné i představení, které se na půdě litoměřického divadla odehraje v pondělí 2. května 2022.

Světlana Nálepková zazáří v představení Edith Piaf –  MILOVAT K SMRTI.

Znáte příběh EDITH PIAF?

Tu také celý její život doprovázela láska. Láska k hudbě a mužům. Nikdy však její lásky neskončily šťastným koncem.
Edith Piaf byla vždy a za všech okolností pevně rozhodnuta žít naplno, zpívat naplno, milovat naplno... až k samotné smrti.

Kolem zpěvačky se neustále točili muži. Ale také alkohol. Měla mnoho milenců. Jedním z nich byl například i boxer Marcel Cerdan. Přestože měl manželku a tři děti, Edith miloval. Osud ale jejich vztahu nepřál. Cerdan zemřel při havárii letadla. S touto tragédií se nikdy nevyrovnala, přestože se pak ještě dvakrát provdala.

Svůj smutek se rozhodla utopit ve zpěvu a pustila se tak do práce s ještě větší vervou, než kdy předtím. V kombinaci se zhoršujícím se zdravím, užíváním morfia a velkým množstvím léků to ale bylo vražedné. Nikdy se nešetřila. V roce 1951 se Piaf vážně zranila při automobilové dopravní nehodě. Po této nehodě se už ze závislosti nikdy nedostala. Bez morfia a alkoholu měla obrovské bolesti a nemohla zpívat. A o zpěv tu šlo především. Zemřela v pouhých 47 letech.

Zvýhodněné vstupné!

Kupte si vstupenky na jarní výstavu Tržnice Zahrady Čech v předprodeji za zvýhodněnou cenu.

Předprodej