Úvod » 200 let Divadla K. H. Máchy » SERIÁL: Víte, že... ? » Co víme o V. J. Veitovi

Co víme o V. J. Veitovi

Novinkou letního kulturního života v Litoměřicích je LETNÍ DIVADELNÍ SCÉNA – divadlo pod širým nebem. Oslavy 200 let DIVADLA KARLA HYNKA MÁCHY pokračují a my si v následujícím díle SERIÁLU – VÍTE, ŽE… odhalíme další střípky z historie Divadla Karla Hynka Máchy!

MKZ Litoměřice přicházejí se zajímavou novinkou pro letošní léto. Těšit se můžete na první ročník letní divadelní scény. Zajímají vás podrobnosti?  Prozradíme, že vše se odehraje na nádvoří u Divadla Karla Hynka Máchy.

Kdo je ale ten, komu neunikne ani vteřina z příprav LETNÍ SCÉNY? Kdo je ten, kdo ve dne v noci bude dohlížet na dění na divadelním nádvoří? Kdo je ten, kdo nezkazí žádnou zábavu a trpělivě za deště či prudkého slunce bude vyhlížet první návštěvníky? Patří mu čestné místo nedaleko vchodu do divadla. Ano, takto symbolicky mluvíme o hudebním skladateli, znamenitém právníkovi i hudebníkovi v jedné osobě, muži jménem VÁCLAV JINDŘICH VEIT.

Václav Jindřich Veit, autor první poloviny 19. století, je umělec dnes téměř zapomenutý. Ve své době byl však Václav Jindřich Veit velmi významnou hudební osobností. Ovšem jen do doby, kdy na scénu přichází Bedřich Smetana.
S příchodem Bedřicha Smetany Veitovo renomé ustupovalo do pozadí, což se ostatně přihodilo i dalším skladatelským osobnostem tohoto období.

Je autorem poměrně rozsáhlého díla zasahujícího téměř do všech žánrů. Ve své době se prosadil zejména komorní tvorbou (smyčcové kvartety, kvintety, skladby pro sólový klavír atd.) a rovněž jeho orchestrální díla, byť nepočetná, dosáhla ve své době i mezinárodního uznání.

Co víme životě V. J. Veita?
Narodil se 19. ledna 1806 v Řepnicích na Litoměřicku v poměrně zámožné rodině. Základy hudebního vzdělání získal od svého otce, nadšeného amatérského hudebníka. Během studia na gymnáziu v Litoměřicích se učil hře na varhany a přivydělával si hrou v kostele. Po maturitě (1821) odešel do Prahy na univerzitu, kde studoval filozofii a práva (absolvoval 1828). Stal se z něho znamenitý právník a úředník, ale také klavírista a varhaník, učitel hudby a skladatel. 

V roce 1854 byl jako státní úředník „převelen“ do Chebu ve funkci prezidenta tamního c.k. krajského soudu. Chebské sychravé podnebí však nevyhovovalo jeho chatrnému zdraví, a tak požádal o přeložení do Litoměřic, kde ho ale plicní neduh nakonec udolal. Zemřel ve svém domě na Mírovém náměstí v Litoměřicích 16. února 1862. 

Co víme o bustě V. J. Veita?
Mramorová busta, která se nachází na divadelním nádvoří, pochází z roku 1904. Autorem je sochař Alois Rieber. Původně byla součástí monumentálního pomníku v parku před poštou. Pomník tam vydržel pouze do roku 1939, kdy byl nacisty odstraněn.


LETNÍ SCÉNA DIVADLA KARLA HYNKA MÁCHY

Sérii letních představení zahájí hra Příběh jednoho hradu, ve které zazáří Veronika Nová Arichteva, Ernesto Čekan nebo Jan Antonín Duchoslav. V červenci se dále na programu objeví pohádka divadla Koňmo a také koncert skupiny TEAM REVIVAL.

Srpnový program bude stejně pestrý, složený z jednoho večerního představení, pohádky a koncertu. Divákům by neměla uniknout hra Krasavci na chmelu – crazy komedie s hvězdným obsazením. K letní zábavě rozhodně patří koncert ABBA REVIVAL, který divadlo do programu zařadilo. S pohádkou Velká dobrodružství malého brouka přijede na začátku srpna Divadlo Za2.

Teplé letní večery během prázdninových měsíců přímo vybízejí vyrazit za kulturními zážitky. Krásné prostředí divadla, hudba, pohádky, občerstvení z divadelní kavárny! To vše vás čeká v létě 2022 v Divadle Karla Hynka Máchy! A jestli jste si dodnes busty Václava Jindřicha Veita ani nevšimli, vězte, že to je právě ten, který podobně jako Karel Hynek Mácha dokonal svůj život právě v Litoměřicích a právem mu patří velké dík za jeho přínos světu hudby a umění.