ZÁŘÍ 2017 - LEDEN 2018_1. stupeň ZŠ a MŠ

DIVADLO K. H. MÁCHY LITOMĚŘICE

PŘEDSTAVENÍ PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY A 1. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL

 

Září 2017

 

26. září 2017 úterý 9:00 + 10:30

Gulliverovy cesty 2 – Země obrů

Mladá scéna Ústí nad Labem

 

Gulliverovy cesty - Jedno z neznámějších děl světové literatury je kniha velkého anglického satirika Jonathana Swifta. Imaginární cestopis byl poprvé vydaný v roce 1726 a od té doby vychází v dalších a dalších vydáních a nastavuje nemilosrdně zrcadlo lidské zlobě a zkaženosti. O jeho zpracování se pokoušela nejen různá divadla ale i filmoví tvůrci. Gulliverovy cesty je jeden z mála titulů, u nichž se dokonale kloubí humor, dobrodružství a neotřelá filozofie. Pro naše divadelní ztvárnění jsme vybrali dva první díly, kdy se cestovatel ocitá v říši liliputánských trpaslíků a později v zemi obrů. Věříme, že se budou děti skvěle bavit a dospělý divák po chvilce smíchu začne určitě přemýšlet o svém chování a o lidstvu obecně.

Jeho druhá cesta dovedla Gullivera do země obrů, kde jej v lodičce našli dva sedláci. Odnesli ho dětem na hraní. Když zjistili, že se hýbe a mluví, ukazovali ho jako atrakci po celé zemi a nakonec ho prodali samotné královně. Gulliver se tak dostane ke dvoru, kde se těší velké přízni. Po určité době se mu však zasteskne po svém domově, tak po rozloučení s králem a královnou odplouvá na darované lodi do své rodné Anglie.

 

 

Říjen 2017

2. října 2017 pondělí 9:00 + 10:30 hod

Cirkusácká pohádka

Divadlo Láryfáry

 

Pohádka plná humoru a písniček z cirkusového prostředí. Za oponou Cirkusu Francesco panují podivné poměry. Tvrdou rukou tu vládne principál Francesco a jeho žena Dulcinela. Proč utekli lvi? Proč se hadí žena urazila? Proč už tady neskáčou opice? To vše společně s dětmi zjistí a možná i napraví cestovatelka Betty, která si čirou náhodou koupí lístek právě do tohoto cirkusu.

 

Listopad 2017

 

2. listopadu 2017 čtvrtek 9:00 + 10:30

O pračlovíčkovi

Divadlo Tramtárie

 

Veselá i poučná pohádka o pračlovíčkovi, který si postavil svůj první domek, poprvé zapálil oheň a jak zjistil, že ve dvou jde všechno lépe. Báječný výlet do světa dinosaurů, dinosauřic, ptakoještěrů a ptakoještěrek.

 

13. listopadu 2017 pondělí 9:00 + 10:30

Kocour v botách

Divadlo Dokola

 

Výpravné loutkové představení pro děti na motivy francouzské pohádky Charlese Perraulta o chudém mládenci a jeho veselém společníku, kterému nikdo jinak neřekne než Kocour v botách.

 

22. listopadu 2017 středa 9:00 + 10:30

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo Náměstíčko

 

Veselá pohádka o vose Marcelce, která nemá křidélka, ale svému osudu se nepoddává a naplno se raduje ze života. S komářími bratry Jarunem a Marunem a dalšími kamarády podniká nebývalá dobrodružství, při kterých se tají dech...

Literární předlohu napsal Michal Čunderle a možná také znáte večerníček vyprávěný Jiřím Lábusem.

 

Prosinec 2017

 

8. prosince 2017 pátek 9:00 + 10:30

Jak se vaří pohádka

Nezávislé divadlo

 

Nahlédněte s námi do jednoho pekařství, možná i cukrářství, kde to od rána tak krásně voní. Mají tu čerstvé koblihy, koláče, ale i křupavý chléb nebo rohlíčky. V tomto, až pohádkovém pekařství peče Bernadeta, místní pekařka, které pomáhá a pravou rukou je kuchař a cukrář Vilém.

Jednoho dne zazvoní telefon. Hlas ve sluchátku oznámí, že jeho královská milost, král Marcipán I. Zvaný Kremrole, si přeje uvařit pohádku. Jak se taková pohádka vaří? A vaří se vůbec? Co vše do ní patří a co nepatří, to se přijďte sami podívat a nezapomeňte si zástěru a vařečku.

 

 

14. prosince 2017 čtvrtek 9:00 + 10:30

Hlídali jsme Ježíška

Divadlo Navětvi

 

Tradiční vánoční příběh netradičním pohledem – očima Oslíka a Volka. Prohlídka slavné betlémské maštale pro nejmenší.

Slyšte, slyšte, pastuškové!
Snad každý slyšel ten známý příběh o narození Ježíška, jak si ho už od nepaměti lidé vyprávějí. Jenomže lidé toho napovídají…

O tom, co se přihodilo v městě Betlémě, tentokrát vyprávějí zvířátka, která u toho skutečně byla. A to dokonce i ve chvílích, kdy se Josef s Marií nekoukali… Narození malého spasitele byla veliká sláva, ze všech koutů se do Betléma hrnuly zástupy, které se chtěly poklonit, přinést dárky a hlavně to pořádně oslavit!
Oslík s Volkem mají důležitý úkol: zůstat u jesliček a Ježíška svým dechem zahřívat, kdyby mu začala být zima. Co se ale stalo, zatímco ho naši hrdinové hlídali, zatím žádný příběh nevyprávěl!

Veselá vánoční pohádka pro děti od 3 let a všechny, kdo ještě věří na Ježíška!

Leden 2018

 

17. ledna 2018 středa 9:00 + 10:30

Květinový salón švadlenky Madlenky

Divadlo Pruhované panenky

 

Představení Květinový salón švadlenky Madlenky je určeno pro malého i velkého diváka. Představení v duchu starých filmů s krásnou mluvou, snovými obrazy a zpěvy (za doprovodu akordeonu) znějícími jakoby ze starých rádií a telefonů diváka přenese do doby, kdy práce rukou byla nejběžnější. Díky výtvarnému zpracování se divák setká se starobylým zařízením a s věcmi potřebnými k práci švadleny.

Neboť jde o kouzelný salón, setkáme se s bytostmi jako je škodič Špulkovník, Krejčovská panna, Květinová víla. Květinový salón se proslaví tím, že švadlenka Madlenka všívá do šatů živé květy, ty prozradí, jaké jsou myšlenky zákazníků. Když jsou dobré, květiny kvetou a voní, nedobré myšlenky způsobí, že květiny uvadnou. Švadlenka tedy působí jako léčitelka a my můžeme sledovat proměnu zákazníků a uvědomit si jak velkou sílu má naše myšlení a jak ovlivňuje dění kolem nás.

Příběh je vystaven tak, aby si tříleté, zrající dítě, nebo dospělý člověk uvědomil jak velkou moc má naše myšlenka a konání ve světě, který nás obklopuje. Toto poselství je předáváno jemnou, groteskní a hravou formou.